Čo môžeme očakávať v roku 2024?

Získajte aktuálne informácie o najdôležitejších udalostiach na trhu v nadchádzajúcich mesiacoch s našou novou výhľadovou správou na rok 2024.

Stiahnite si bezplatný report a zistite:

 

  • Podarí sa na Wall Street udržať rast naštartovaný boomom umelej inteligencie?
  • Je inflácia príbehom minulosti?
  • Čo možno očakávať v oblasti geopolitiky
  • Aké sú vyhliadky pre komodity?
stiahnuť report

Makroekonomické a geopolitické pozadie

Ekonomické prostredie je základom pre každého investora – krátkodobo alebo dlhodobo zameraného. V posledných rokoch sa zvýšil aj význam geopolitických trendov. Z tohto dôvodu začíname tento report poskytnutím nášho výhľadu na ekonomickú a geopolitickú situáciu.


Čaká nás tzv. „soft landing“ alebo „mäkké pristátie“?

Hospodárska situácia bola v posledných rokoch veľmi volatilná. Už zrelý hospodársky cyklus prerušila pandémia COVID a všetko, čo nasledovalo: masívne stimuly, inflácia a z toho vyplývajúce zvyšovanie úrokových sadzieb. Pochopiteľne sa objavili obavy, že toto sprísňovanie menovej politiky by mohlo viesť k recesii, a tieto obavy výrazne ovplyvnili trhy. Doteraz však bolo spomalenie hospodárskeho rastu obmedzené a niektoré ukazovatele naznačujú, že prechod do spomalenia je už za nami.  

Platí to pre ukazovatele podnikateľskej aktivity, ktoré ukazujú ako je odolný spotrebiteľský dopyt. Áno, reálne tržby za posledné dva roky viac-menej stagnovali, ale stále je to nad dlhodobým trendom, keďže čísla za rok 2021 boli nafúknuté silnými stimulmi. Hoci ukazovatele spotrebiteľskej dôvery zostávajú utlmené a objavujú sa názory, že dodatočné úspory z obdobia stimulov sa už vyčerpali, v tvrdých údajoch to zatiaľ nevidíme. Nenechajme sa mýliť, stále sme tesne po cykle najagresívnejšieho sprísňovania za viac ako štyri desaťročia, takže riziká tu sú, ale zatiaľ je americká ekonomika prekvapujúco odolná a ak sa Fedu podarí v budúcom roku výrazne znížiť sadzby, mohlo by to USA zachrániť pred vážnejším spomalením. 

 

„Měkké přistání americké ekonomiky je základním scénářem výhledu tvůrců hospodářské politiky pro příští rok. Ten letošní potvrdil, že je největší hospodářství světa relativně odolné vůči vysokým úrokům. Rok 2024 by měl sice přinést jejich snížení, nedostaneme se však až na úrovně odhadované neutrální sazby. Sledovat budeme pečlivě spotřebitele. Pandemické nadúspory jsou vyčerpány, reálné disponibilní příjmy domácnosti stagnují, u některých rozpočty klesnou vinou obnovy splátek studentských půjček, banky i s ohledem na některé úvěrové delikvence nepřistoupí k výraznému uvolnění podmínek úvěrování. To vše je rizikem nad očekávání slabší spotřebitelské poptávky, která by mohla vést nejen ke slabším firemním ziskům, ale i k dalšímu propouštění. Z měkkého přistání by se tak stále mohlo stát o něco tvrdší.“

Získajte prístup k e-booku

Finančné nástroje, ktoré ponúkame, sú rizikové. Investujte zodpovedne.

Finančné nástroje, ktoré ponúkame, sú rizikové. Investujte zodpovedne.

Finančné nástroje, ktoré ponúkame, sú rizikové. Investujte zodpovedne.